Užitečné rady pro cestu na Island

Alkohol: Prodává se jen ve státem provozovaných obchodech, tzv. Vínbúd. Ty mají omezenou otevírací dobu a jsou situovány pouze ve městech a větších osadách. Stát alkohol zdaňuje a proto je velice drahý. V běžných obchodech koupíte pouze pivo s nízkým obsahem alkoholu a nealkoholické víno.

Banky a směnárny: Otevírací doba je většinou pondělí až pátek, 9:00 – 16:00 hodin a může se místně lišit.

Cestovní formality: Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Islandu bez zvláštních omezení, a to na základě platného cestovního pasu nebo platného občanského průkazu. Od 1.1.2006 nabývá účinnosti novela zákona o cestovních dokladech (č. 559/2004 Sb.), podle které lze k opuštění území ČR k cestě na Island jako cestovní doklad použít občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, vydávané od roku 2000, pokud nemají oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu). Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. MV ČR tedy nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze. Dovoz zahraniční měny je neomezený, vývoz pouze do výše prostředků, které si návštěvník na Island přivezl. Informace o celních a devizových předpisech jsou v angličtině na: http://www.dutyfree.is/en

Výhody návštěvy Islandu v létě

Celní omezení: Při vstupu do země smí jedinec přivážet 1 litr lihovin+6 litrů piva nebo 3 litry vína+6 litrů piva nebo 1 litr alkoholu+9 litrů piva nebo 1,5 litru vína+9 litrů piva nebo 12 litrů piva (na osobu starší 20 let), 200 kusů cigaret nebo 250 g tabáku (na osobu starší 18 let). Lihovina obsahuje více než 21% alkoholu. Je možno dovézt max. 3 kg potravin v ceně nepřesahující 18 500,– ISK (cca 120 EUR). Platí zákaz dovozu narkotik, vajec, masa, mléka a mléčných výrobků. Zvláštnímu povolení podléhá dovoz živých zvířat, rostlin a léků nad přiměřenou osobní potřebu.

Informační kanceláře: Jsou ve všech městech a větších obcích, u trajektů i v hotelech a také ve všech významnějších výchozích turistických bodech. K dostání jsou tu mapky, prospekty a jiné propagační materiály, nejen z místní oblasti.

Internet: Základní informační servery jsou www.icenews.is, www.geysir.com. V češtině naleznete informace na www.island.cz.

Jazyky: Místním jazykem je islandština, většinou se domluvíte anglicky nebo německy.

Knihy: Informace o knihách a cestopisech naleznete na http://www.islandklub.com/cat_isl_cest

Mapy: Mapy v měřítku 1:250 000 a větším koupíte až na Islandu. Méně podrobné turistické mapy a automapy lze sehnat např. v knihkupectví KIWI v Praze na Jungmannově 23.

Poznávací zájezdy na Island s česky mluvícím průvodcem

Obchody: Klasické obchody a suvenýry: pondělí – pátek od 9:00 do 17:00 (někdy do 18:00), sobota 9:00 – 15:00 (někdy 16:00). Supermarkety po-so : 9:00 – 18:00 (20:00), neděle 10:00 – 15:00 (16:00). Kiosky s občerstvením bývají otevřeny do 22 – 23 hodin. Nejlevnější samoobsluhy na jídlo jsou Bónus a Nettó. Tyto obchody naleznete ve všech větších osadách a městech. Základní potraviny a ostatní zboží nakoupíte u benzínových stanic.

Průvodci: Island – průvodce Lonely Planet-Svojtka, Island – průvodce Merian č. 46, Island – průvodce Rough Guide-Jota, Island – Nejkrásnější turistické trasy

Stravování: Island patří mezi oblasti s vyhlášenou kuchyní. Jídlo je zde ovšem poměrně drahé a to i přes nedávný propad kursu islandské koruny. Jídlo v restauraci stojí cca 3000 ISK, pivo 800 ISK. Spropitné se nedává. Ryby v různých obměnách (hlavně losos a mořský pstruh)…atd jsou lahůdkou. Strava je bohatší na zeleninu, než je u nás zvykem.

Měna: Platné mince jsou na Islandu v hodnotách 1, 5, 10, 50, 100 ISK, bankovky 500, 1000, 2000 a 5000 ISK. Výměna je možná na letišti, v bankách či směnárnách . Směnné kurzy odpovídají křížovým kursům hlavních světových měn, jak je známe u nás.

Nákupy: Funguje tu systém „Tax free“, což znamená, že cizí státní příslušník má při nákupu nad 4000 ISK nárok na vrácení daně z přidané hodnoty (25,5%) z nakoupeného zboží (u některého zboží je VAT 7%). Nevztahuje se ale např. na služby nebo jídlo. Při nákupu se optejte prodavače, zda poskytuje šeky Tax free a zda zboží, které hodláte koupit se na vracení DPH vztahuje.

Servisní agentura si z vracené částky strhává poplatek. Vracené částky Vám mohou být vráceny buď na platební kartu nebo hotově. Záleží na tom, zda bude na letišti otevřena přepážka, kde se Tax free vrací, nebo zda pouze vhodíte šek s uvedením čísla účtu do schránky na letišti nebo v přístavu. Při vrácení hotovosti často vrací islandské koruny a jediná možnost je znovu je na letišti utratit !

Počasí: Díky Golfskému proudu užívá si Island chladného oceánského podnebí : chladno v létě a velmi příjemně (bez velkých mrazů) v zimě. Nicméně počasí je velmi proměnlivé a turisté musí být připraveni na neočekávané. Sami Islanďané říkají, že pokud je špatné počasí, můžete si být jisti, že za deset minut bude ještě hůře. Jedním dechem dodávají, že neexistuje špatné počasí, ale jen nepřiměřené oblečení. Ve vyšších polohách a v hornatých oblastech ve vnitrozemí může ležet po celé léto sníh. V zásadě platí, že pro porovnání se středoevropskými klimatickými podmínkami je ke stejné nadmořské výšce jako na Islandu nutno připočíst 2000 metrů. Po silných deštích nebo při dlouhotrvajícím intenzivním slunečním svitu musíme také počítat s rychlým vzestupem hladin ledovcových toků.

Suvenýry: Oblečení z ovčí vlny = ručně pletené svetry, rukavice a čepice. Většinou jsou v nenápadných přírodních barvách s jednoduchým vzorem. Dalšími suvenýry mohou být ručně vytvořená keramika, sklo a stříbrné předměty. Oblíbené jsou různé potraviny a produkty z mořských ryb.

Telefony: volací číslo z Islandu do ČR je : 00/ 420 /číslo, hovor se spojovatelkou : č. 115, telegramy se posílají přes číslo 146. Volací číslo z ČR na Island : 00–354 a 7 digitálních čísel. Nouzová čísla: policie 0112 (po 24 hodin denně), první pomoc, požárníci : 1 11 00

Velvyslanectví ČR: Adresa honorárního konzulátu České republiky v Reykjavíku: Sudurlandsbraut 52, 108 REYKJAVÍK, telefon: 00 354–5870860, fax: 00 354 – 5680645

Velvyslanectví SR: Velvyslanectví SR pro Island v Norsku: Embassy of the Slovak Republic, Thomas Heftyes gate 24, 0264 Oslo 2, tel: 0047/22049470, fax: 0047/22049474.

Mohlo by vás zajímat...

  • Výhody návštěvy Islandu v létě

    Na Island nepoletíte každým rokem na dovolenou, a tak období, kdy se dá na Islandu vidět nejvíce, je v letních měsících. Po dlouhé zimě zde příroda ukáže všechny své krásy.
  • Phuket s atmosférou Jamese Bonda

    Thajský ostrov Phuket nenabízí jen pláže a turistické atrakce. Stále více lidí touží po klidu a zažití něčeho jedinečného. I na tomto turistickém ostrově najdete bezpečnou divočinu.